Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Šestý ročník Moderních výzev otevřel lékař bez hranic Ondřej Šimetka

Šestý ročník Moderních výzev otevřel lékař bez hranic Ondřej Šimetka



Co se stane, když se spojí velká erudice, mnohaleté zkušenosti, široký rozhled, touha pomáhat, zápal pro věc, navíc okořeněné špetkami humoru a uměním vyprávět, to vše v jedné osobě?

Dostane se vám nadmíru zajímavé přednášky od gynekologa a porodníka Ondřeje Šimetky, spoluzakladatele české pobočky mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic, přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě, lékaře, který byl letos zařazen do seznamu 50 nejlepších lékařů Česka časopisu Forbes, a senátora Parlamentu ČR.

Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA přijal naše pozvání do přednáškového cyklu Moderních výzev lidstva a v úterý 22. října 2024 v aule Fakulty veřejných politik Slezské univerzity otevřel jejich šestý ročník, neboť úvodní zářijovou přednášku prof. Jana Hábla jsme museli (opět) přesunout, tentokrát kvůli povodním, na březen příštího roku.

Tématem debaty byl smysl humanitární a rozvojové práce ve světě. Ondřej Šimetka hovořil o svých zkušenostech, o práci na projektech snižování mateřské úmrtnosti ve světě a zážitcích, kterých má jako účastník dvanácti humanitárních a rozvojových misí v Asii a Africe nepřeberně. Zaměřil se především na oblast Východního Timoru, kde pobýval opakovaně a dlouhodobě a k němuž ho váže hluboký vztah, jak svědčily fotografie a mnohé příklady z praxe.

Avšak nezůstalo „jen“ u medicínských příběhů či historie organizace Lékařů bez hranic (MSF), došlo například na respektování kulturních odlišností či na vskutku zajímavé lingvistické okénko v podobě neexistence minulého času v jazyce tetum ve Východním Timoru a na důsledky tohoto faktu pro rozhovor lékaře s pacientem, když se snaží dopídit příčiny či počátku zdravotních problémů.

A v čem vidí výzvu dnešní doby (nejen) pro studenty? Udržovat si zdravý nadhled, být otevřen vůči světu, být vděční za to, že žijeme ve vyspělé zemi a máme se dobře, chuť pracovat a posouvat věci kupředu, neuchylovat se k dezinformacím a k populistickým řešením, jezdit do světa a vracet se a zlepšovat naši zem.

Publikum bylo otevřené a zvídané, moderátoři Marie Heidrová (7. A) a Vojtěch Lagan (3. B) si již v úvodu vyslechli pochvalu od přednášejícího a v druhé polovině, kdy se přednáška přehoupla do diskuse, se svého úkolu zhostili s přehledem.

Jelikož se na lékařské fakulty každoročně hlásí mnoho studentů, kdoví, možná i díky této přednášce seděli v řadách publika další budoucí lékaři bez hranic.

Zajímavých informací i emocí se posluchačům dostalo v mnohem větší míře, než obsahuje tento článek. Celý záznam přednášky naleznete zde.

Mgr. Marie Kotzurová

IMG_9677.JPG
IMG_9687.JPG
IMG_9692.JPG
IMG_9698.JPG
IMG_9706.JPG
IMG_9711.JPG
IMG_9765.JPG
IMG_9796.JPG
IMG_9813.JPG
IMG_9829.JPG
IMG_9854.JPG
IMG_9876.JPG
IMG_9906.JPG
IMG_9916.JPG
IMG_9931.JPG
IMG_9665.JPG
IMG_9663.JPG
IMG_9652.JPG
IMG_9643.JPG
IMG_9608.JPG
IMG_9555.JPG
IMG_9540.JPG
IMG_9526.JPG
IMG_9521.JPG
IMG_9471.JPG
IMG_9438.JPG